​“Ufka Yolculuk” Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

​“Ufka Yolculuk” Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

Kocaeli Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü’nün organize ettiği, Türkiye genelinde ise Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Son Peygamber Platformunun birlikte düzenlediği Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları kapsamında “İdeal İnsan – Son Peygamber’in Hayatı (s.a.s) yarışması ödül töreni İzmit Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Kocaeli’nde yaklaşık 7200 kişinin katıldığı yarışmada dereceye giren 48 kişiye 10’u umre olmak üzere çeşitli hediyeler verildi.

“İdeal İnsan Son Peygamber’in (sas) Hayatı” konulu yarışma “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi / Prof. Dr.İsmail Lütfi Çakan, N.Mehmet Solmaz” kitabından geçtiğimiz 29 Mart’ta düzenlendi. Sınava Türkiye’de 81 İlde ve internet üzerinde online olarak bütün dünyada 264 bin 929 kişi başvurdu.

GENİŞ KATILIM

Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, KBB Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Şenol Ergüney, Gölcük Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, İzmit Milli Eğitim Müdürü Ali Osman Karabayır, Körfez Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan, Derince Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Kartepe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Sami Demirci, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ferhat Dilek, İzmit Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı, Ak Parti Milletvekili adayı Mehmet Akif Yılmaz, Bilim Kültür Sanat Derneği Başkanı Recep Özcan, siyasi partilerin temsilcileri, ödül alanlar ile aileleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim okunması ile başlanan programda bir konuşma yapan Kocaeli Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü Başkanı Ramazan Ulukavak, ”Üç yıldır Ufka Yolculuk yarışmaları düzenliyoruz. İlkinde İslam ilmihali konusu ele alındı; her müslümana lazım gelen bilgiler öğrenildi ve pekiştirildi. İkincisi olan Ufka Yolculuk 2’de Kur’an-ı Kerim meali üzerinde çalışma yapıldı. Yüce kitabımıza ve rabbimize daha fazla yakınlık sağlamak hedeflendi. Son olarak bu sene Ufka Yolculuk3’te ise “İdeal İnsan-Son Peygamberin Hayatı” konusu ele alındı. Kur’an-ı Kerimde adı geçen tüm peygamberlerin ve hatemül enbiya olan son peygamber efendimizin tevhid mücadeleleri okundu. Onların güzel ahlakı, sünnetini, hayatını anlamada gayret sarf edildi. En iyi müslümanın nasıl olması gerektiği düşünüldüğünde karşımızdaki en ideal insan olan peygamberimizin hayatına daha yakın öğrenildi. Yarışmamıza dünya genelinde yaklaşık 300 bin, Kocaeli’de ise 7200 kişiye ulaşıldı. Yaklaşık 8 ay önce başlanılan yarışmamızı taçlandırmak düzenlediğimiz ödül töreninde bize destek veren bütün kamu ve kuruluşları ile kişilere organizasyon heyeti adına teşekkür ediyoruz.”dedi.

Konuşmanın ardından “İdeal İnsan-Son Peygamber” ile Kocaeli Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü’nün düzenlediği çeşitli etkinliklerini gösteren tanıtım videoları izlendi.Yapılan değerlendirme sonunda de dereceye girenlere umre, cep telefonu, notebook, tablet, çeyrek altın ve kitap setinden oluşan çeşitli hediyeler törene katılan protokol tarafından verildi. Umre kazananlardan bazılarının gözyaşlarını tutamadığı dikkat çekti.

Umre Kazananlar-10 kişi; Mahmut Gündoğdu, Hamdu Sena Büyük ve Elif Vural 2 umre, Samet Aktaş, İpeknur Aşkın ve Havva Varlı ile yapılan çekilişle Burak Can Şengün

Cep Telefonu(IPhon s5) 3 kişi; Firdevs Tuğba Tokat,Hasan Yıldırım, Ekrem Özaydın

Notbook 3 kişi; Faruk Sami Bilgin, Filiz Köse,Yıldırım Ataş

Tablet3 kişi; Nezircan Demir, Mücahid Çiçek, İbrahim İşlemez

Çeyrek altın 15 kişi; Sevgi Oğur, Emirhan Halis, Şüheda Nur İnceoğlu, Mehmet Emin Tiryakioğlu, Betül Yakut, Fahriye Sena Gündoğan, Hatice Elmas, Kevser Balta, Huri Kambur, Talha Rahmi Cingirt, Mualla Şeyhoğulları, Ahmet Sait Arık, İbrahim Gündoğan, Fatma Öztekin, Fatma Yılmaz

Kitap Seti 17 kişi; Süveybe Rana Yiğit,Esra Tangal, Ebrar Gülmez, Yusuf Saraçlıoğlu, Kadir Çelik,Mehmet Akif Hasar,Eren Bayar, Ayşe Merakli, Zeynep Kardaş, Metin Çetin,İsa Demir,İbrahim Dumlupınar, Sevda Gültekin, Cengiz Demir, Anar Mammadov, Osman Soyler, Murat Güzel

Bir yanıt yazın