“Ufka yolculuk Kültür Yarışmaları 3” Tanıtımı Yapıldı

“Ufka yolculuk Kültür Yarışmaları 3” Tanıtımı Yapıldı

7 Cemaziyelevvel 1436 / 26 Şubat 2015 tarihinde gerçekleşen toplantıya kulüp yönetimi, basın mensupları ve gönüllüler katıldı.

Toplantıda şu açıklamalara yer verildi:

“TÜRKİYE VE DÜNYANIN EN BÜYÜK SİVİL YARIŞMA ORGANİZASYONU

Her yıl farklı bir temayı yarışma konusu ederek toplumun gündemine taşıyan Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları, bu yıl “Son Peygamberin Hayatı (s.a.v)” ile üçüncü kez Türkiye ve Dünyanın en büyük yarışma organizasyonunu düzenliyor.

KOCAELİ ORGANİZASYONU LİDER GENÇLİK İZCİLİK SPOR KULÜBÜ TARAFINDAN YAPILIYOR

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Son Peygamber Platformunun birlikte düzenlediği, ilimizde ise Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübünün organizasyonunu yaptığı bu yılki yarışmanın başvuruları 19 Şubat 2015 tarihi itibarı ile sona erdi. Yarışma sınavı, Kocaeli’nin her ilçesinde olmak üzere toplam 16 okulda ve Kocaeli Cezaevinde 29 Mart 2015 tarihi saat 10.00 da tüm Türkiye ve dünya ile aynı anda başlayacak

YARIŞMANIN AMACI

Yarışma genel ve temel olarak, okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkımızın özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmayı amaçlamaktadır. Bu yıl konusu ile de çağımızın, günümüzün en acı tecrübelere maruz kalarak uzaklaştığı “üsveyi hasene”, “biricik rol model” sevgili peygamberimizin hayatı, ahlakı ve rehberliğini toplumun tüm kesimlerine ve tüm dünyaya yeniden hatırlatmak.

REKOR BAŞVURU

İlk yıl (Hicri 1434) İslam İlmihalini konu edinerek başlayan yarışmaya 87.014 kişi başvururken, hicri 1435 yılında ikincisi düzenlenen ve Kuran’ı Kerim mealinden bölümler içeren yarışmaya ise 174.399 kişi başvurmuştu. Bu yıl (Hicri 1436) ise “Son Peygamberin Hayatı (sav)” konusu ile devam edilen yarışmada rekor kayıt sayılarına ulaşıldı. Kocaeli kayıt sayısının 7000 i aştığı yarışmaya Türkiye genelinde ise 264 bini aşan bir başvuru gerçekleşti.

KAYNAK KİTAP: KURAN-I KERİM’E GÖRE PEYGAMBERLER VE TEVHİD MÜCADELESİ

Yarışma konusu olarak belirlenen eser uzun ve titiz bir inceleme sonucu belirlendi. Prof. Dr. İsmail Lütfi ÇAKAN ve Mehmet SOLMAZ’ın birlikte kaleme aldığı, ayet ve hadisler esas alınarak hazırlanan, her yaş grubuna hitap eden akıcı, açık bir anlatım üslubuna sahip olan eserin adı, “Kuran-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi”. İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümü kısa ve özet bir Peygamberler Tarihi iken ikinci bölüm ise Hz. Peygamberimizin hayatını konu almakta.

YİNE BÜYÜK ÖDÜLLER VAR

Türkiye’nin yarışma klasiği, bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi hem il ödülleri hem merkez ödülleri ile dikkat çekiyor. Türkiye ödülleri 16 umre seyehati, 28 ipad, 18 bin TL olarak belirlenirken, Kocaeli ödülleri ise 10 umre seyehati, 3 iphone, 3 laptop, 3 ipadmini, 15 çeyrek altın ve 15 kitap seti olarak belirlendi.

YARIŞMA SINAV TARİHİ 29 MART

Yarışma sınavı ilimizde 29 Mart 2015 günü saat 10.00 da tüm Türkiye ve Dünya ile aynı anda başlayacak. Her ilçemizde en az bir okulda olmak üzere il genelinde toplam 16 okul ve Kocaeli Cezaevinde 3 ayrı blokta yapılacak olan yarışmada yaklaşık 500 gönüllü gözetmen görev alacak.

KOCAELİ VE TÜRKİYE ÖDÜL TÖRENLERİ

6 ayrı kategoride düzenlenen yarışmanın sonuçları 15 Nisan 2015 tarihinde ilan edilecek olup, Kocaeli Ödül Töreni 29 Nisan 2015 tarihinde Sabancı Kültür Merkezinde yapılacak. Ödül töreninde yarışmaya katılanların içerisinden çekile kura ile belirlenecek bir kişiye de umre seyahati hediye edilecek. Türkiye ödüllerinin takdim edileceği tören ise 03 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek.

BİLGİ İÇİN ADRES VE SAYFALAR

Yarışma ile ilgili tüm detaya www.ufkayolculuk.com adresinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca ufka yolculuk facebook sayfası ve tweter hesabı takip edilerek düzenli olarak yayınlanan örnek sorulara erişilebilmektedir.”

Bir yanıt yazın