Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları Sınavı Başarıyla Gerçekleştirildi

Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları Sınavı Başarıyla Gerçekleştirildi

Türkiye genelinde Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Son Peygamber Platformu’nun birlikte düzenlediği ilimizde ise kulübümüzce organize edilen “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları – 3”, tüm Türkiye ve dünyada başarıyla tamamladı.

En Büyük Katılımlı Sivil Yarışma

Hicri 09 Cemaziyelahir 1436, miladi 29 Mart 2015 pazar günü Türkiye’nin 81 ilinde ve internet üzerinden online olarak dünyanın her yerinden aynı anda iştirak edilen sınava 264 bin 929 kişinin başvurduğu açıklandı. İlimiz genelinde ise 7136 başvuru sayısına ulaşıldı.

Mahkumlar ve Engelliler de Katıldı

Yarışmaya aynı anda Türkiye’nin değişik yerlerindeki 109 cezaevinden toplam 7 bin 282 mahkum, Kocaeli Kandıra Cezaevlerinden ise 173 mahkum sınava katılma fırsatı buldu. Ayrıca onlarca engelli de hem online hem de sınıflarda yarışmaya dahil oldular.

Dev Organizasyon

Soruların uzmanlar tarafından hazırlanmasından Türkiye’nin 81iline dağıtılmasına kadar tüm süreci tamamen özgün şekilde organize edilen yarışma Türkiye genelinde 81 ilde, 679 ilçede, 1.238 okul ve 11.571 sınıfta, 11 bin 723 gözetmen ile birlikte gerçekleşti.

Kocaeli ilinde ise tüm ilçelerde 14 okul ve Kandıra Cezaevlerinde 315 derslik ve 330 gözetmen eşliğinde sınav yapıldı. 14 yaş altı yarışmacılar 80 soruyu, diğer yarışmacılar ise 100 soruyu 120 dakikada cevapladı. Sınavda, yaş ve ihtisas durumuna göre toplam 5 ayrı kategoride kayıtlar alındı.

 “İdeal İnsan Son Peygamber’in (sas) Hayatı”

“İdeal İnsan Son Peygamber’in (sas) Hayatı” konulu yarışma “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi / Prof.Dr. İsmail Lütfi Çakan, N.Mehmet Solmaz” kitabından, hem okullarda hem de online olarak internet ortamında gerçekleştirildi.

Yarışma ile, ideal insan Peygamber Efendimizin (sas) hayatını sahih kaynaklardan okumak, O’nu doğru anlamak ve tüm insanlığa layıkıyla anlatmak, hayatı O’nun gibi bilinçli yaşamak için toplumda farkındalığın oluşması hedeflenirken, okuma alışkanlığının yeterli düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, anlayan, düşünen ve okuduğu bilgiyle hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkın, özellikle gençlerin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmak gayesiyle düzenlendiği bildirildi.

Büyük Ödül Umre

Yarışma sonucunda Türkiye genelinde dereceye gireceklere toplamda 16 umre seyahati, 28 tablet bilgisayar, 18 bin TL para ödülü Zinde Gençlik tarafından takdim edilecek.

İlimizde ise 10 umre seyahati, 3 iPhone 5s telefon, 3 laptop, 3 tablet pc, 18 çeyrek altın ve 60 kitap seti ödül olarak Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü’nce verilecek.

Kocaeli genelinde dereceye girenlerin ödülleri, hicri 10 Recep 1436, miladi 29 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 20.30’da İzmit Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek büyük ödül gecesinde takdim edilecek.

Başkan Ramazan Ulukavak’tan Teşekkür

Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü Başkanı Ramazan Ulukavak yaptığı açıklamada; “ Heyecan ve coşku içerisinde bir sınavımızı daha başarıyla gerçekleştirdik. Hem tertip heyetimiz hem de yarışmacılarımız, kaybedeni olmayan bu yarışmada birİNCİ olmak için kıyasıya gayret gösterdi. Organizasyona katkı sağlayan ve katılan herkese ayrı ayrı tebrik ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.” dedi.

Online İngilizce Sınav 7 Haziran 2015’te

Ayrıca 7 Haziran 2015 Pazar günü İngilizce dilinde “Muhammad / Martin Lings” kitabından sınavın tüm dünyaya hitap eden, ikinci online kısmı gerçekleştirilecek. İngilizce yarışma için kayıtlar hala devam etmektedir.

 

Bir yanıt yazın